Belka
Niedziela, 8 Września 2024   imieniny: Maria, Nestor, Radosław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Zdrowie oczu a soczewki kontaktowe

Data publikacji: 2024-06-03, Data modyfikacji: 2024-06-03
A A AWydrukDrukuj  
 
Zdrowie oczu a soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są wygodnym i skutecznym rozwiązaniem dla osób z wadami wzroku, które z jakichkolwiek przyczyn nie chcą nosić okularów.

Aby jednak cieszyć się ich zaletami i uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Oto kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci dbać o oczy podczas używania soczewek kontaktowych.

Dobrze dobrane soczewki kontaktowe

Soczewki mogą korygować każdą wadę wzroku, dlatego są tak często wybierane. Aby zacząć ich używać, konieczna jest wcześniejsza wizyta u optometrysty, który przeprowadzi badanie wzroku i wyznaczy nasze indywidualne parametry narządu wzroku. To też jest pierwsze zastrzeżenie i wskazówka dla osób zainteresowanych tych tematem: nie powinno się nosić soczewek bez konsultacji ze specjalistą.

Źle dopasowane szkła kontaktowe mogą wywoływać podrażnienia i zaburzenia widzenia. Co musisz wiedzieć, by kupić odpowiedni produkt? Oprócz rodzaju wady wzroku i jej mocy określonej w dioptriach, konieczna jest wiedza o:

- średnicy soczewki

- krzywiźnie

- addycji (w przypadku prezbiopii)

- cylindrze i osi (przy astygmatyzmie)

Dla poszczególnych problemów z widzeniem, przeznaczone są różne rodzaje soczewek. Osoby z krótko- i dalekowzrocznością mogą nosić soczewki sferyczne. Natomiast dla astygmatyków stworzono soczewki toryczne, a dla osób z prezbiopią – soczewki progresywne.

Bezpieczeństwo w soczewkach kontaktowych

Decydując się na korzystanie z soczewek kontaktowych, musisz mieć świadomość zagrożeń, takich jak zapalenie spojówek. Ryzyko nie wynika jednak z samego noszenia soczewek, ale z ewentualnych błędów popełnianych przez użytkownika. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o następujących zasadach:

1. Mycie rąk przed zakładaniem/ zdejmowaniem

Zakładanie i zdejmowanie soczewek wymaga szczególnej troski o higienę rąk. Bezpośredni kontakt palców ze śluzówką oka niesie potencjalne zagrożenie przeniesienia bakterii lub wirusów do oka i rozwoju infekcji. Dlatego bezwzględnie należy przedtem dokładnie umyć ręce.

2. Noś soczewki nie dłużej, niż pozwala producent

Soczewki kontaktowe mają różny czas użytkowania. Dostępne są następujące opcje soczewek:

- jednodniowe

- dwutygodniowe

- miesięczne

Zbyt długie korzystanie z nich, przekraczające zalecany przez producenta termin (liczony od momentu otwarcia sterylnego opakowania), może spowodować nieprzyjemne konsekwencje. Nawet jeśli np. miesięczne soczewki były noszone tylko przez kilka dni, to po upływie miesiąca nie powinno się ich już używać. Przesuszenie oka, wrażenie piasku pod powieką i zaburzenia komfortu widzenia to najczęstsze problemy, które mogą się pojawić w wyniku zbyt długiego noszenia soczewek.

3. Pielęgnacja soczewek

Pielęgnacja nie jest potrzebna jedynie w przypadku soczewek jednodniowych. W ich przypadku otwieramy sterylne opakowanie z gotowymi do założenia soczewkami, a na koniec dnia ściągamy je i wyrzucamy. Nie przechowujemy, nie zakładamy ich już kolejnego dnia, nawet jeśli w poprzednim nosiliśmy tylko np. dwie godziny.

Decydując się na soczewki o dłuższym czasie użytkowania, będziemy potrzebować jeszcze płyn do ich pielęgnacji oraz specjalny pojemnik. Soczewki przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym należy ściągnąć przed pójściem spać. Myjemy je wówczas dokładnie i przepłukujemy obficie specjalnym roztworem. Nigdy nie rób tego przy użyciu wody.

Płyn do soczewek ma za zadanie usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenia i drobnoustroje. Codzienna dezynfekcja soczewek jest bardzo ważna. Gromadzenie się osadów białkowych zawsze towarzyszy noszeniu soczewek. Do oka mogą również dostawać się drobinki zanieczyszczeń z powietrza i także pogarszać Twój komfort.

Dla trwałości soczewek i zachowania ich właściwego poziomu wilgotności, bardzo ważne jest ich staranne przechowywanie. Dlatego powinny być one zawsze po zdjęciu z oczu i przemyciu, umieszczone w pojemniku i zanurzone w płynie. Materiał, z którego produkuje się soczewki, jest niezwykle wrażliwy i łatwo wysycha.

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
    Kreska
     




    Brak sond
     
    Newsletter
    Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
     
     
    zambrowski

    Powiat zambrowski - - powiat z siedzibą w Zambrowie w województwie podlaskim. Znajdziemy w nim gminy Zambrów (gmina miejska), Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów (gmina wiejska). Powiat zambrowski został reaktywowany na skutek reformy administracyjnej z 1999 roku.

    Na ziemie powiatu dostaniemy się drogami krajowymi nr 8, 63 oraz 66, a także wojewódzką 679.

    Dominującą atrakcją turystyczną są tutaj rezerwaty przyrody: leśne - Dębowe Góry i Grabówka i torfowiskowe - Wizna I i Wizna II. Powiat ma do zaoferowania także wiele zabytkowych obiektów o charakterze historycznym. Występują tu stanowiska archeologiczne. Reprezentują one szeroki przekrój czasowy: od epoki kamienia po okres nowożytny. Powiat jest stosunkowo niewielki, ale skrywa na swoim terenie piękne zakątki. Zapraszamy do ich odnajdywania.

     

     

    Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola