Belka
Wtorek, 18 Czerwca 2019   imieniny: Elżbieta, Paula, Marek
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

79. rocznica Bitwy o Zambrów

Data publikacji: 2018-09-10, Data modyfikacji: 2018-09-10
A A AWydrukDrukuj  
 
79. rocznica Bitwy o Zambrów Tegoroczne obchody 79. rocznicy Bitwy o Zambrów rozpoczęły się 8 września rajdem rowerowym szlakiem Bitwy o Zambrów. Rowerzyści przemierzyli szlak liczący 50 km. Trasa przebiegała przez miejscowości Łętownica, Andrzejewo i Srebrna. Rowerzyści zatrzymując się w poszczególnych miejscach oddali hołd poległym żołnierzom. O przebiegu bitwy na trasie opowiadał Paweł Sanewski – rekonstruktor ze Stowarzyszenia Historycznego im. 71. Pułku Piechoty. W niedzielę 9 września miały miejsce główne uroczystości patriotyczne, które rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Ducha Świętego z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli, delegacji placówek oświatowych, związków i stowarzyszeń, służb mundurowych, partii politycznych, zuchów, harcerzy i wiernych z tutejszej parafii. Mszę celebrował ks. Grzegorz Kierski. Po mszy wszyscy zebrani w pochodzie udali się pod pomnik poległych żołnierzy 71. Pułku Piechoty mieszczący się przy. ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta Zambrów Kazimierz Dąbrowski oraz honorowy obywatel miasta Zambrów Jerzy Dąbrowski – syn kpt. Władysława Dąbrowskiego – dowódcy I kompanii ckm, poległego w Bitwie o Zambrów w 1939 roku. Następnie Apel Poległych odczytał porucznik Andrzej Pawluczuk, salwę honorową wykonali funkcjonariusze Zakładu Karnego w Czerwonym Borze. Dowódcą kompani honorowej był kpt. Adama Czerwonko. Na zakończenie popołudniowych obchodów kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty i wieńce pod pomnikiem 71. Pułku Piechoty. Oprawę muzyczną tradycyjnie zapewniła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta prowadzona przez kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego. Wartę honorową pod pomnikiem zaciągnęli harcerze z III Zambrowskiej Drużyny Harcerskiej “Grota”, harcerze z próbnej zambrowskiej drużyny harcerskiej 7 Ogni oraz zuchy z 4. Gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty” ze Szkoły Podstawowej nr 4. Tegoroczne obchody 79. rocznicy Bitwy o Zambrów zakończyły się inscenizacją historyczną, w której udział wzięło kilkudziesięciu rekonstruktorów w niemieckich i polskich mundurach z okresu II Wojny Światowej, między innymi: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9. Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Narew”, 44. Pułk Piechoty Strzelców Legii Amerykańskiej, Szwadron Historyczny 9. Pułku Strzelców Konnych Biała Piska, GRH Johannesburg przy Stowarzyszeniu Historycznym Piska Pozycja Ryglowa, Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10. Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie, Stowarzyszenie Kawaleryjne Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie, Stowarzyszenie Historyczne im. 71. Pułku Piechoty oraz aktorzy z Teatru Form Różnych z Zambrowa. Widowisko przyciągnęło na tereny zielone przy targowicy miejskiej liczną grupę mieszkańców miasta i okolic. Organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Historyczne im. 71. Pułku Piechoty w Zambrowie oraz Urząd Miasta w Zambrowie. Justyna Włodkowska – Kurpiewska

Pełna treść wiadomości na: zambrow.pl/?p=7092
UM Zambrów, Źródło artykułu: zambrow.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  zambrowski

  Powiat zambrowski - - powiat z siedzibą w Zambrowie w województwie podlaskim. Znajdziemy w nim gminy Zambrów (gmina miejska), Kołaki Kościelne, Rutki, Szumowo, Zambrów (gmina wiejska). Powiat zambrowski został reaktywowany na skutek reformy administracyjnej z 1999 roku.

  Na ziemie powiatu dostaniemy się drogami krajowymi nr 8, 63 oraz 66, a także wojewódzką 679.

  Dominującą atrakcją turystyczną są tutaj rezerwaty przyrody: leśne - Dębowe Góry i Grabówka i torfowiskowe - Wizna I i Wizna II. Powiat ma do zaoferowania także wiele zabytkowych obiektów o charakterze historycznym. Występują tu stanowiska archeologiczne. Reprezentują one szeroki przekrój czasowy: od epoki kamienia po okres nowożytny. Powiat jest stosunkowo niewielki, ale skrywa na swoim terenie piękne zakątki. Zapraszamy do ich odnajdywania.

   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola